Intézmény bemutató

 kis ovi belso

 „Hajolj felém, tanulj meg engem.

Próbáld meghallani csepp

hangomat, hogy rám ismerj"

(Szabó Magda)

 

1996 óta Gyód Község központjában, családias környezetben, a falu "ékszerdobozaként" működik 25 (+20%) férőhelyes, egycsoportos, német nemzetiségi intézményünk.

Gyód 750 feletti lakosságával eredetileg sváb falu, az itt élők igénylik a német nemzetiségi hagyományok ápolását, a német kisebbségi nevelést nyújtó kétnyelvű óvodai ellátást.
Az intézmény a Fő utca közepén helyezkedik el, egy impozáns épületegyüttesben a templommal. Mivel az óvoda és az iskola egy épületegyüttesben helyezkedik el, a gyerekek ismerik leendő tanítóikat, így könnyebb az iskolai átmenet.

Az óvodában 3 óvónő és egy dajka foglalkozik nap, mint nap a gyermekekkel.

 

 Az intézmény vezetője

   
   horvath brem marianna  
   Horváth-Brém Marianna
igazgató
 

 Óvodapedagógusaink

   
 krum csabane    hornyekine pais rebeka

Krum Csabáné
német nemzetiségi óvodapedagógus

  Hörnyékiné Pais Rebeka
óvodapedagógus

 Dajkánk

   
 meszaros gezane    
 Mészáros Gézáné    

 

A pedagógiai munka a Helyi Pedagógiai Program alapján folyik, melyet minden szülő megismerhet, nyilvános dokumentum.

Célunk:

A családban nevelkedő kisgyermek számára a családi nevelésre alapozva, azt kiegészítve, napközbeni ellátás keretében a gyermek fizikai- és érzelmi biztonságának és jóllétének megteremtésével, feltétel nélküli szeretettel és elfogadással, a gyermek nemzetiségi / etnikai hovatartozásának tiszteletben tartásával, identitásának erősítésével kompetenciájának figyelembevételével, tapasztalatszerzési lehetőség biztosításával, viselkedési minták nyújtásával elősegíteni a harmonikus fejlődést a családi nevelést kiegészítve.

A gyermekek egyéni fejlettségéhez, igényeikhez, szükségleteikhez, érési tempójukhoz igazodó, a gyermeki szabadságot tiszteletben tartó differenciált személyiségfejlesztés, a tanuláshoz szükséges képességek és részképességek megalapozása a játékban és a játékos tevékenységekbe ágyazottan.
Célunk továbbá a családokkal való együttműködés, a folyamatos párbeszéd biztosítása.

Programunk a gyermekek számára önfeledt, boldog gyermekkort jelent, amelyben:

  • kedvük, igényeik, elképzeléseik, vágyaik szerint játszhatnak, mozoghatnak
  • átélhetik a mesék, versek szárnyaló világát, bábozhatnak, dramatizálhatnak
  • átérezhetik a hagyományok üzenetét
  • nap mint nap változatos színes élményeket szerezhetnek önmagukról, barátaikról, a segítő, befogadó, elfogadó felnőttek jelenlétéről, a közösségről, az őket körülvevő világról, a természet csodáiról, számok, mennyiségek birodalmáról
  • megismerkednek a környezetvédelem alapjaival
  • tudásukat önmaguk szerzik meg, maguk fejtik meg, és cselekvésen keresztül sajátítják el, s képesek alkalmazni
  • játszva tanulhatnak egymástól és a felnőttektől
  • a kérdéseiket bátran, nyíltan megfogalmazhatják
  • megtapasztalják, hogy a megoldandó helyzeteknek számos megoldása lehetséges

Az óvodai nevelésünk gyerekközpontú, ennek megfelelően a gyermeki személyiség kibontakoztatására törekszünk. Minden gyermek külön egyéniség, igyekszünk a legjobb tudásunk szerint fejleszteni őket nyugodt, derűs, szeretetteljes légkörben. A kezdeményezések tervezésénél a gyermekek életkori sajátosságait, fejlettségi szintjüket vesszük figyelembe.

Napirendünkben a játék kiemelt szerepet kap, melyben vágyait, élményeit jeleníti meg, miközben sok fontos ismeretet, élményt, tapasztalatot szerez az őt körülvevő világról és közben észrevétlenül elér arra a szintre, ahol már megkezdheti tanulmányait az iskola első osztályában.
Vegyes életkorú a csoportunk, így tágabb lehetőség nyílik a gyerekekkel való egyéni bánásmódra, a differenciálásra és a szocializációs feladatok is könnyebben megvalósíthatók.

A napot a gyerekek a mindennapos testneveléssel kezdik, melyet a tízórai után a kezdeményezések követnek. Napi szinten, játékosan ismertetjük meg a gyermekekkel a német nyelvet nemzetiségi óvodapedagógus – Andi néni - segítségével.

Szülői hozzájárulással minden nap gyümölcsnapot tartunk, mely a gyerekek egészséges életmódra való nevelésének egyik fontos pillére, a helyes táplálkozási szokások kialakítását szeretnénk ezzel a gyerekekben tudatosítani.
Udvarunk védett, tágas, megfelelő színtere a levegőn tartózkodásnak, udvari játéknak.
A gyerekeknek hétfőnként a modern tánc megismerésére, megszeretésére, az alapok elsajátítására nyílik lehetősségük az óvoda keretein belül. A foglalkozásokat Horváth Tamás diplomás táncpedagógus tartja.
Minden évben nagy gondot fordítunk a nagycsoportosok logopédiai és szükség esetén iskolaérettségi felméréseire.

Az óvoda gyermek háziorvosa Dr Sas Yvette, aki folyamatosan figyelemmel kíséri, ellenőrzi, javaslataival segíti, hogy a gyermekek az életkoruknak megfelelő testi és szellemi fejlettséget érjenek el.
Szoros kapcsolatot tartunk fenn Földiné Sárosi Ágnes védőnővel, aki nem csak otthon, családi légkörben kíséri figyelemmel a kicsik fejlődését, hanem nyomon követi többek között a gyerekek beilleszkedését a közösségbe, a szociális fejlettségüket, a társas kapcsolataikat.

A 2023/2024-es nevelési évben 29 kisgyermek látogatja a csoportot. A gyerekek főként gyódi és keszüi lakosok, de van bejáró gyermekünk Bicsérd és Zók településekről is.

A gyermekek napi háromszori étkezésben részesülnek, melyet a keszüi Bölcs Csibe Bölcsőde főzőkonyhájából szállítunk és a helyi melegítőkonyhán való feldolgozás után kerül a gyerekek asztalára. Az élelmezéssel és a befizetésekkel kapcsolatos kérdésekkel, problémákkal az óvodavezetőhöz lehet fordulni.
Az intézmény felszereltsége az előírásoknak megfelelő, az utóbbi években számos fejlesztés történt ezen a téren. Az udvari játszóeszközök, a belső bútorok, az asztalok, ágyak, székek újszerűek, a játékok bővítése és pótlása folyamatos.